Gyártási folyamat

BEVEZETŐ

A gipszből készült termékek gyártása az utóbbi évtizedekben igen nagy változásokon ment, illetve megy keresztül.

Az épületszobrászatban szinte robbanásszerűen váltották le a stukkókat és egyéb gipszből készült díszítőelemeket a sokkal könnyebb, könnyebben felszerelhető és nem utolsó sorban sokkalta olcsóbb polisztirolból készült tömegtermékek. Ugyanez történt a tömegtermelést folytató ipari szaniter (kerámia mosdótálak, wc-k) plasztikus préselésű- ill. öntőformák esetében is. Bejöttek a sokkal tartósabb és rentábilisabb gumik, műanyagok. 

A fentebb leírtakban rejlik viszont a lényeg. A minőségi, különleges ügyességet kívánó formák tekintetében továbbra is megkerülhetetlen a gipsz alapanyagból készült termékek, köztük az általunk forgalmazott 3D gipsz falpanel termékek. A polisztirol termékekkel ellentétben valódi minőségi hatást kelt, mint tapintás terén, mind vizuálisan. A falpanelek összekapcsolódása, illesztése megfelelő eljárásokkal láthatatlanná tehető, ezáltal egybefüggő felület érhető el, amelyet a műanyag, estleg egyéb préselt falpaneleknél lehetetlen kivitelezni. Számtalan előnye mellett a gipsz termékek kiválóan formázható, faragható, keménysége ill. porozitása az ásványi összetétellel széles határok között változtatható. Ebben rejlik egyik legnagyobb előnye is. Akár kültéri alkalmazása, illetve vizes helyiségekben is alkalmazhatóak a megfelelő összetétel alkalmazásával.

A minőségi, különleges ügyességet kívánó formák tekintetében továbbra is megkerülhetetlen a gipsz alapanyagból készült termékek, köztük az általunk forgalmazott 3D gipsz falpanel termékek.

A GIPSZ MINT ALAPANYAG

A lelőhelyen földarabolt és a feldolgozó üzembe szállított nyers gipszet őrlőberendezéseken porítják. A kapott por kemencékbe kerül, ahol hőkezelik, 107-114 °C-on.

Ennek során a kémiailag kötött víz nagy része távozik, és az ún. félhidrát (hemihidrát, bassanit) keletkezik a következő képlet szerint: CaS04*2 H2O = CaS04*1/2 H20 + 1,5 H20 A hőkezelési folyamat befejeztével a kapott terméket kihűlés után zsákokba töltik, és modellező- vagy formázógipsz néven kerül a felhasználókhoz.

A megjelölés fontos, mert vannak másfajta gipszek is. Amennyiben a hőmérsékletet növelik, további, egészen meghatározott tulajdonságú végtermékek keletkeznek: kb. 150 °C-on keletkezik a modellező vagy formázógipsz (ez köt a leggyorsabban), kb. 300 C-on keletkezik a stukatúrgipsz (lassabban köt), kb. 650 °C-on keletkezik az építő- vagy kemény gipsz, e felett keletkezik az esztrich-gipsz. A gipsz feldolgozása úgy kezdődik, hogy összekeverjük vízzel. Eközben a félhidrát a korábban kivont vizet ismét fölveszi, és újra kristályosodik, dihidráttá alakul. A folyékony pép megszilárdul, a gipsz megköt.

A kötés úgy történik, hogy az égetés során eltávolított 75% kristályvízrészt a gipsz vízzel érintkezve ismét fölveszi. A folyamat egyrészt kémiai jellegű hidratáció és exoterm folyamat (hő szabadul föl), másrészt pedig fizikai folyamat, a gipsz-víz keverék megmerevedése. A gipsz merevedés közben 1%-ig megduzzad. A megszilárduláskor kristályformába rendeződik. A gipsz elkészítéséhezés a megkötéshez sokkal több vízre van szükség, mint amennyit a hőkezelésnél kivontak belőle.

A fölösleges fizikailag kötött víz a száradásnál (nem 70°C-on fölött) eltávozik, és megfelelő pórusokat, kapillárosakat alakít ki. Ezen alapszik a száraz gipsz vízszívó hatása. A gipsz dekorációs célra történő felhasználása (stukkó, rozetta, stb.)

A 3D GIPSZ FALPANELEK KÉSZÍTÉSE

A gyártási folyamat során a megadott víz és gipsz keverési arány szerint készítjük a gipsz-pépet, melyet csomómentesen, folyamatos keveréssel állítunk elő. A gipsz kiválasztásánál el kell dönteni, hogy beltéri vagy kültéri felhasználásra készítjük a 3D falpaneleket, mivel ennek megfelelő minőségű gipszet kell választani.

A gipsz alapanyag helyes keverékének megtalálását kitartó kutató munka előzte meg, így sikerült megalkotni, egy erősített elegyet. A gyártási eljárás során következetesen betartjuk a gipsz és víz helyes arányát, a keverési időtartamot és kellő önthetőségét. Beöntéskor a gipszpép egy pontból indulva teríti be a mintafelületét, elkerülve a levegő bezáródását, és a hézagosságot. Annak megakadályozására, hogy a sík felületek alá levegő szoruljon a gyártási folyamat során rezgőpadot használunk. A 3D gipsz falpanelekbe belülről polipropilén szálakkal szálerősítést is teszünk, mely a termékeinknek jobb tartást ad, ezáltal fizikai tulajdonságai nagymértékben javulnak.

A minőségi termék előállítása miatt nem végzünk szárítófülkében történő szárítást. Elsődlegesen a szobahőmérsékleten történő kötést preferáljuk, ezáltal elkerülve a későbbi repedések kialakulását.

A gyártása negatív mintába történő kiöntéssel történik. A fentebb leírtak alapján, a negatív egy poliuretán forma, amely a kész forma leválasztását és profilhőségét is hivatott elősegíteni. Mint minden termék esetén, a nyersanyag minőségén sok múlik, mert a finom barázdáltságot csak a finom-szemcséjű gipsz tudja igazán szépen visszaadni, amivel vállalkozásunk is dolgozik.

A minőségi termék előállítása miatt nem végzünk szárítófülkében történő szárítást. Elsődlegesen a szobahőmérsékleten történő kötést preferáljuk, ezáltal elkerülve a későbbi repedések kialakulását. Az alapos száradási folyamat miatt a gipsz teljes megkötése több napot vesz igénybe, ezért a gyártási folyamat akár az egy hetet is átölelhet.

Tisztelt Érdeklődő!


Sajnálattal tájékoztatom Önöket, hogy a www.feelwalldesign.hu weboldal határozatlan ideig nem tud rendeléseket felvenni.

A vállakozás, illetve a weblap értékesítés alatt áll, amennyiben megtaláljuk az új tulajdonost a gyártás tovább fog folytatódni.

Bárminemű kérdéssel állunk rendelkezésükre!

Tisztelettel:

Csősz-Csomós Nikolett (06-30-830-14-12)

This will close in 20 seconds